Gdy na skutek zaawansowanej próchnicy lub innych uszkodzeń dochodzi do zapalenia miazgi zęba, konieczne jest leczenie kanałowe, fachowo zwane leczeniem endodontycznym.
Miazga zęba to tkanka, która wypełnia jamę zęba i jest odbiciem jego anatomicznego kształtu. Przyczyną chorób miazgi są bakterie, które do wnętrza zęba dostają się poprzez ubytek próchnicowy, mikroszczelinę między wypełnieniem a zębem lub w wyniku pęknięcia. Zainfekowana miazga obumiera, a bakterie przedostają się poza wierzchołek korzenia zęba i powodują stan zapalny w tkankach okołowierzchołkowych.
Leczenie kanałowe polega na dokładnym oczyszczeniu kanału zęba z zainfekowanej miazgi, odpowiednim jego ukształtowaniu, dezynfekcji i wypełnieniu odpowiednim materiałem (najczęściej stosowana jest gutaperka). Zabieg leczenia kanałowego przeprowadza się zwykle na jednej wizycie, w znieczuleniu miejscowym.
Prawidłowo przeprowadzony zabieg leczenia kanałowego pozwala utrzymać ząb w jamie ustnej, a pacjent nie odczuwa różnicy. Alternatywą dla leczenia kanałowego jest ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie.
Leczenie kanałowe budzi obawy, jednak obecnie techniki stomatologiczne są tak zaawansowane, że strach czy – co o wiele gorsze – odwlekanie wizyty, nie mają żadnych podstaw. Nie zwlekaj z wizytą u swojego lekarza stomatologa, jeśli zauważysz, że:
- ząb jest wrażliwy na zmiany temperatury, np. podczas spożywania pokarmów
- jest wrażliwy na dotyk i nagryzanie (nacisk)
- jest złamany lub pęknięty (lub podejrzewasz pęknięcie, nie zawsze jest ono widoczne)
- zaczyna przybierać ciemniejszy kolor w porównaniu z innymi, zdrowymi zębami
- na dziąśle pojawia się ropny pęcherzyk (przetoka).
Leczenie kanałowe pod mikroskopem, czyli mikroendodoncja, jest wykonywane coraz częściej i pomału staje się standardem. Złożona anatomia systemu kanałowego każdego zęba, odnajdywanie ich i leczenie wymaga od lekarza stomatologa nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także cierpliwości i ogromnej precyzji. Wykorzystanie do tego celu mikroskopu w bardzo dużym stopniu polepsza jakość pracy lekarza, pozwala obejrzeć ząb w powiększeniu nawet do 27 razy, co oznacza, że stomatolog wykonujący zabieg pracuje znacznie dokładniej. Mikroskop daje takie możliwości, jak:
- diagnostyka pęknięć i złamań zęba
- dokładne usunięcie próchnicy
- dokładne usunięcie złogów kamienia
- odnalezienie kanałów zęba niewidocznych gołym okiem, a co za tym idzie również dokładne ich oczyszczenie z chorej miazgi
- udrożnienie kanałów
- naprawę niekompletnie przeprowadzonych zabiegów leczenia kanałowego w przeszłości, w tym usunięcie złamanych narzędzi , zamknięcie perforacji
- precyzyjne przygotowanie zębów do leczenia protetycznego
i wreszcie umożliwia dokładne prowadzenie dokumentacji medycznej.
Dzięki powiększeniu pola zabiegowego pod mikroskopem, lekarz stomatolog ma pewność, że leczenie kanałowe zostało przeprowadzone dokładnie, całość zainfekowanej miazgi usunięta, a kanały zęba wypełnione w całości. Pozwala to zachować na dłużej prawidłową funkcjonalność zęba i uniknąć powikłań. Mimo pozornie wyższych kosztów leczenia jest to znacznie tańsze rozwiązanie niż usunięcie zęba i wstawienie implantu czy innego uzupełnienia protetycznego.
W gabinecie Wnęk Stomatologia mikroskop wykorzystujemy przede wszystkim w diagnostyce, leczeniu endodontycznym, leczeniu zachowawczym oraz protetycznym. Jest on niezbędny do wykonywania zabiegów wymagających dużej precyzji.
Jeżeli kiedykolwiek byłeś/byłaś poddany/-a leczeniu kanałowemu i obecnie konieczne jest jego powtórzenie – zapytaj o leczenie pod mikroskopem.