Stomatologia zachowawcza

Stomatologia, jak inne działy medycyny, również dzieli się na specjalności. Podstawową z nich jest stomatologia zachowawcza, zwana też stomatologią ogólną, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem próchnicy zębów.

Próchnica zębów, mimo coraz większej świadomości pacjentów na temat prawidłowej higieny jamy ustnej, nadal jest jedną z najbardziej powszechnie występujących chorób na świecie i prawie każdy z nas ulega jej przynajmniej kilka razy w życiu.

Dzięki nowoczesnemu sprzętowi i profesjonalnym zabiegom lekarza dentysty, obecnie próchnica jest całkowicie wyleczalna. Warto jednak zdać sobie sprawę, że próchnica jest chorobą zakaźną, jak inne wywoływane przez bakterie, zatem prawidłowa higiena jamy ustnej odgrywa znaczącą rolę.

Gdy jednak próchnica już się pojawi, stomatologia zachowawcza pomoże się z nią uporać. Do najbardziej podstawowych zabiegów należą:

  • oczyszczenie zębów z istniejącej próchnicy
  • wypełnienie powstałych ubytków.

W dzisiejszych czasach usuwanie próchnicy to zabieg, który może być niemal zupełnie bezbolesny i szybki, dzięki nowoczesnemu sprzętowi i profesjonalizmowi lekarza-dentysty. Można zastosować znieczulenie miejscowe, jeśli nie ma przeciwwskazań, a pacjent jest wrażliwy.

Materiały stosowane do wypełniania ubytków występują w szerokiej gamie kolorów, można je zatem idealnie dopasować do naturalnego odcienia naszych zębów, tak aby rekonstrukcja była estetyczna i niewidoczna, a ząb odzyskał swoją funkcję i – co najważniejsze – nie był źródłem rozwoju dalszej próchnicy i nie bolał. Wypełnienia światłoutwardzalne zapewniają osiągnięcie takiego samego kształtu i połysku, jaki ząb miał przed leczeniem.

Pamiętaj, im wcześniej wykryta i wyleczona próchnica zęba, tym mniej widoczne leczenie ubytków.

Dla pacjenta Oferta
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe