Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem i profilaktyką chorób przyzębia czyli tkanek i kości znajdujących się wokół zęba.
Choroby przyzębia są niemal tak powszechne jak próchnica, jednak nie każdy jest świadom tego, że lekarz dentysta może pomóc w przypadku takich dolegliwości, jak:
- brzydki zapach z ust
- odsłonięcie szyjek zębowych
- rozchwianie zębów
- zaczerwienienie dziąseł i krwawienie, np. podczas szczotkowania
- nadwrażliwość na ciepło (np. gorąca herbata) i zimno (np. lody)
- nieprawidłowe leczenie stomatologiczne, np. nawisające wypełnienie na powierzchni stycznej zębów.
Wymienione wyżej sygnały ostrzegawcze nie powinny być bagatelizowane, gdyż mogą doprowadzić do rozwoju poważniejszych chorób. Niektóre dolegliwości mogą wynikać z innych chorób ogólnoustrojowych, np. cukrzycy, ale większość spowodowana jest niedostateczną lub niewłaściwą higieną jamy ustnej.
Najczęściej występującą chorobą przyzębia jest paradontoza czyli stan zapalny przyzębia, który nieleczony prowadzi do utraty zębów. W Polsce na paradontozę choruje ok. 1/3 osób, panuje także błędne przekonanie, że to choroba osób starszych i niewiele można zrobić w celu jej wyleczenia. Do niepokojących sygnałów należą przede wszystkim miejscowy obrzęk, krwawiące i bolące dziąsła, nieprzyjemny zapach z ust i zęby, które zaczynają się chwiać. Regularne wizyty u stomatologa, w tym systematyczne usuwanie kamienia, konsultacja w przypadku niepokojących objawów i profesjonalne leczenie pierwszych pojawiających się stanów zapalnych pozwalają uniknąć rozwoju paradontozy i zachować naturalne uzębienie.
Zapalenie przyzębia (paradontoza) to proces chorobowy, w którym oprócz dziąsła zmiany chorobowe obejmują również kość oraz aparat zawieszeniowy (więzadła ozębnej), powodując ich powolny zanik.
Na skutek tego tworzą się kieszonki przyzębne, gdzie zalegają resztki pokarmowe, powodując stan zapalny przyzębia, prowadzący do obniżenia się dziąseł i obnażenia korzeni.
Pamiętaj, nawet jeśli nigdy nie miałeś/miałaś próchnicy, twoje zęby są zdrowe, ale pojawi się któryś z objawów, jak np. krwawienie dziąseł lub nieprzyjemny oddech – udaj się na wizytę do lekarza stomatologa.